Elinizi uzatsanız yıldızlara dokunabilirsiniz

Elinizi uzatsanız yıldızlara dokunabilirsiniz

Huzur ve sakinlik arıyor, tertemiz havada oksijeni içinize çekip içme suyu kadar berrak bir denizde gece-gündüz yüzmek istiyorsanız rotanız Bozburun olmalı.

Türkiye'nin dört köşesinin cennet olduğunun en güzel kanıtlarından biri de Bozburun olmalı. Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı sahil kasabası, henüz bozulmamış doğal hayatıyla gelenleri kendine aşık ediyor. Bu güzel kasabaya ulaşmak için Marmaris'in içinden geçip yaklaşık 45 dakika daha yol yapıyorsunuz. Deniz ve yeşilin eşlik ettiği bu yolda tek sorun yolların biraz virajlı olması. Uçakla gidenlerin de Dalaman Havalimanı'na indikten sonra karayolunu kullanmaları gerekiyor. Bu yol da yaklaşık 2,5 saat sürüyor. 

OTELLER LÜKS DEĞİL, APART 
Yolculuğun ardından kasabaya vardığımızda buraya neden Bozburun denildiğini merak ediyoruz ve araştırmalarımız bizi 14 ve 15. yüzyıllara götürüyor. 14 ve 15'inci yüzyıllarda Orta Anadolu'dan Moğol istilası nedeniyle kaçan 'Boz Obası' Türkmenleri'nden bir grup buraya yerleşince bölge de Bozburun olarak anılmaya başlanmış. Burada konaklama lüks üzerine değil, daha çok rahat apart oteller ağırlıklı. Oteller denize sıfır olduğu için sanki teknede kalıyormuşsunuz hissi veriyor, gece-gündüz suyun içinden çıkmak istemiyorsunuz. Özellikle gece denize girmek harika, yıldızlar tam üstünüzde, elinizi uzatsanız dokunacak gibi.

DÜNYACA ÜNLÜ GULETLER
Bozburun'un hemen yakınlarında nefes kesici koylar da var. Limandan tekne kiralayarak, bu koyları gezmeniz mümkün. Özellikle Ada Boğazı denen koyu çok ünlü. Deniz suyu tertemiz ve koya sürekli tatlı bir esinti hakim. Hemen arka bölümünde Tavşan Adası yer alıyor, burada yaklaşık 150 tavşanın yaşadığı belirtiliyor. Tekneyle adaya yanaşan misafirler tavşanları besliyor. Sadece denizden değil, karadan ulaşabileceğiniz Kızkumu, Selimiye, Çiftlik, Söğüt, Hisarönü gibi daha birçok koy mevcut. Ayrıca Yunan adası Simi de Bozburun'a çok yakın. Pasaportunuz yanınızdaysa günlük turlarla adayı gezebiliyorsunuz. Ege - Akdeniz rotasında mavi tur düzenleyen ve gulet adı verilen tur teknelerinin yapımı Bozburun'da gerçekleşiyor. Bu konudaki ünü dünyaya yayılmış. Bozburun halkı, her sene geleneksel olarak gerçekleştirilen gulet festivali ile adeta birer sanat eseri olan guletlerini sergiliyor. Eğer deniz tutkunuysanız, her yıl Ekim ayı sonunda düzenlenen Uluslararası Bozburun Gulet Festivali'ni kaçırmayın. Son olarak, bu güzel yarımadanın burun tarafına doğru kıvrılan bölgeden bahsedelim. Buradaki bazı evlere ve otellere karadan ulaşım yok. Limandan teknelerle ulaşabiliyorsunuz. Son derece lüks, dünya jet sosyetesinin ziyaret ettiği korunaklı bir cennet köşesi. Misafir olmayan, tanınmayan tekneler iskeleye yanaşamıyor. Paparazzilerden uzak kalmak isteyen ünlülerin tercih ettiği bir yazlık mekan.

Özgür Erzin
Sabah Gazetesi
20.08.2014 
HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org