Ekşi Sözlük'te Bozburun (3)

Ekşi Sözlük'te Bozburun (3)temiz ve ucuz pansiyonlar ve aşina olmayanların bir süre sonra sinirlerini bozabilecek türden bir dinginlik...
sakın gitmeyin. gidersenizde kimseye söylemeyin  (yeshua)


marmaris'in kalabalığına inersin. gar'dan minubüse atladın mı? 1 saat sonra ordasın.
lacivert denizi, sakin yaşantısı ile insanı içine alır, yıllar geçse de hep birgün yine ''gitmelisin'' hissini bırakır.... yatları meşhurdur. sevgili ile ya da yalnız gidilecek yerdir. orda pek arkadaş tatili çekilmez. ikisinin ortası olmayan bir yer. hiç imar izni çıkmaz da orası da birgün 5 yıldızlı oteller diyarı olmaz. denize bakan pansiyonlarının birnde konaklamak gece yıldızlara dalmak doyumsuzdur. eylül-ekim bence en makbuludur.
9.03.2013  (ji ji)

***

tarihte bilinen en eski adı tinos yada timnos olan, marmaris'te yer alan, küçük tatil beldesi. bozburun adını coğrafî görünümünden almıştır. dağları boz renktedir ve doğal bir buruna sahiptir en önemli geçim kaynakları turizm, balıkçılık ve tekne yapımıdır. marmaris'in fazla turistikleşmiş, doğallığı azalmış ve yüksek fiyatlı kesiminin dışında kalır.

özellikle ahşap tekne imalatında son derece önemli bir yere sahiptir. 

m.ö. 3400 yılında merkezi girit adası olan minos uygarlığından ayrılan karlar'ın muğla yöresine yerleşmesiyle kurulmuştur. adını, bu kavmin o zamanki kralı olan kar'dan alan karya, m.ö. 1000 yıllarında dorlar tarafından istila edilmiştir. gökova körfezinin her iki tarafına yerleşen dorlar, knidos ve halikarnasos'u kurdular. daha sonra bu bölgeler sırasıyla lidyalılar'ın, persler'in, roma imparatorluğu'nun, bizans'ın, selçuklular'ın, menteşeoğulları beyliği'nin ve osmanlılar'ın eline geçmiştir. 

yakın tarihte bozburun, drahya’nın en önde gelen yerleşim yeri ve limanı olarak “ bosprina” adıyla tanınmıştır. anadolunun fethinden sonra türkmen göçleri, toroslar yoluyla önce marmaris’e daha sonra drahyaya ulaşarak ,bölgede yaşayan diğer etnik grupların yanında yaşamlarını sürdürmüşlerdir. lozan anlaşmasını müteakiben gerçekleştirilen mübadele hareketinden sonra beldenin tek hakimi türkmen’ler olmuştur. şu anda halen türkmen'ler dışında beldede başka bir etnik grup bulunmamaktadır.
23.05.2013   (jolly joker)

***

marmaristen datça yönüne doğru 35 km. mesafede, orhaniye ve selimiye beldelerini geçerek ulaşabildiğiniz sessiz, sakin, dingin aslında tatil beldesi olmayan belde. yolun sonu gibi bir yer.bir çeşit "cennetten suret"!

yoğun ve yorucu bir çalışma dönemi geçirdiyseniz ve niyetiniz gerçekten hard diske format atmaksa ; bol eğlenceli, karılı kızlı, yanarlı dönerli bir tatil değilse ihtiyacınız ilk beşe girebilecek bir yer bozburun.

giderken en yakın medeniyet biriminde kulaklarınızı emanet bırakabileceğiniz bir yer bozburun çünkü ihtiyacınız olmayacak! zaten ufacık tefecik bir kasaba, insanlar güleryüzlü ve sakin, kediler miyavlamıyor, köpekler havlamıyor. tek gürültü çıkaran canlılar kuşlar. kaldığımız ilk akşam arkadaşımla yat limanına * balık yemeye gittik. mevcut 9-10 lokantadan sadece bizim oturduğumuz alçak sesle müzik çalıyordu *, arkadaşımla bir süre sonra fısıldaşarak muhabbet etmeye başladık zira normal ses tonuyla konuşurken bir süre sonra kendi sesiniz bile yüksek gelmeye başlıyor. refleks olarak sesinizi kısıyorsunuz. ara ara uzaklardan geçen bir tekne ve ya yatın dalgaları vuruyor kıyıya, hepsi bu... hani şu desibel cinsinden ses ölçen cihazlardan birini çalıştırsanız ihtimal alet hata mesajı verir!

"temiz" kelimesinin yeterli vurguyu yapamadığı bir deniz, taze ve çeşit çeşit balık,bol rakı 

temiz ve ucuz pansiyonlar ve aşina olmayanların bir süre sonra sinirlerini bozabilecek türden bir dinginlik...
sakın gitmeyin. gidersenizde kimseye söylemeyin
24.06.2013   (yeshua)

***

egenin çok ucunda şirin sessiz sakin kendi halinde tam kafa dinlemelik bir tatil beldesi. yabancı turist çok fazla yok. yerli turistlerde burayı bilien keşfeden insanlar. sakin ve kafa dinlenilecek bir mekan. öyle çok önemli bi insanda değilseniz herkesin sürekli size ulaşması da gerekmiyorsa telefonu da kapattınız mı tamamdır. buraya gideceklere tek tavsiyem mümkünse arabayla gidiniz. ben öyle yaptım çok da hoş oldu. akşam yemeğini çok yakın olan selimiyede yemek istedi atlar hop oraya olmadı datçayı görcem dediniz atlar hop oraya veya marmarise inmek istediniz hop marmaris. kötü olan tek tarafı yolları. tek yol ve fazla virajlı. bunun dışında bence mükemmel. fazla keşfedilmemiş olması daha bi güzellik katıyor. sessiz sakın denize girebileceğiniz plajı küçük temiz pansiyonları rakı balık yapabileceğiniz çok tatlı lokantasıyla güzel ülkemin güzel kasabası.

15.07.2013   (kirmizi bugday)

***

görülmesi gereken yerlerden. kara yoluyla hem giderken hem dönerken çok güzel kasabalardan geçmenize sebep olur. geceleri gökyüzü mükemmel gözükür. dünya tatlısı ve yardımsever yerlileriyle, sakinliğiyle içinize işler. doğma büyüme bozburunlu huzur apart-mehmet amca o yerlilerden biridir. osman's place isimli merkezden plaja doğru giderken ki restoranın yemek lezzeti ise mükemmeldir.
15.08.2013 (deamlia)

huzuru bulduğumuz yer. sessizlikte kafa dinlemek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. dinç pansiyonda kalınabilir. buranın leziz yemeklerinden yenebilir ve lokum mantı evi ve ev yemekleriniden zencefilli limonata içilebilir. mis mis
25.08.2013   (tenarrr)

***


iz tv'de izledim şimdi. görülmesi gereken yerler listeme aldım hemen. buradaki yorumlara göre hareket edeceğim. yanıltmaz umarım. editlemek ümidiyle..
02.02.2014   (62951413)

*** 

şubat ayının ortasında akla düşen sakin, şirin, insanın ruhunu bile dinlendiren tatil beldesi. aynı ortaçgil'in şarkısı gibi. gün batarken alıp biraları kumsalda gün batımını izlemesi ayrı güzel, rakı balık yapıp hafiften esen rüzgarla çakırkeyif sokaklarında dolaşması ayrı güzel memleket. hiç buralar gibi değil, aksine sakin, dingin...
19.02.2014   (carant)

***

"dünyanın denize en yakın tansaşı"nı bünyesinde barındıran, etrafı kendisiyle çevrili uzunlamasına bir sahil yerleşimi. marmaris'ten dolmuşla bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. arabanız varsa orhaniye ve selimiye'ye de uğramak mümkün olur ki bu da tadını damağınıza mıhlar bence oraların.

hemen arkası dağ olunca kıyı boyunca uzanarak büyümüşler. o yüzden küçük bir yerleşimden bekleyebileceğinizden daha uzun süre sahilinde yürüyebilirsiniz. merkez diye bahsettikleri kısımda sadece tek bir butik, tek bir konfeksiyon mağazası, tek bir terzi, tek bir pastane, tek bir market ... hiçbir şey fazla değil; olması gerektiği, yettiği kadar. ama yağmurda sırılsıklam çoraplarınızı değiştirmek için yenisini almak isterseniz, o gün konfeksiyoncu marmarise gittiyse ve tek butiğin sahibi de ortada yoksa, bir mahrumiyet bölgesi olduğu hissine kapılabilirsiniz. bir arkadaşım şöyle dedi: "burası da bir mahrumiyet bölgesi, doğudaki dağ köyünden tek farkı denizi olması. başka hiçbir şeyi yok kışın burada insanların". ama biz büyük şehirden kaçan zavallılara öyle meditasyon gibi ki bu hava, hemen vuruluyoruz.

yağmurlu yüzünü de gördüm, güneşini de. yağmurdan kaçmak için sığındığımız lokum mantı'da çok tatlı ablalarla tanıştım, sıcak kanlı ve misafirperver muhabbet ehilleri. mantısı da harika, uğramaya değer.

bu aylarda henüz yaz tatilcilerin ilgi odağı olmadığı için sanırım, kendi halinde sakin bir yer. bu hali "gözlerini kapat ve kendini huzurlu bir yerde hayal et" dediklerinde zihnimde canlanan resme benziyor. o yüzden çok sevdim, ama daha da çok sevdiğim yer için: nisan ayında akyaka.
24.04.2014    (swangle)

***

doğası gibi insanı da güzel olan belde. gece yarısı yaşadığımız küçük bir kaza (bkz: #43507757) sonrası yoldan geçenlerin tamamına yakını içtenlikle yardım teklifinde bulundu. ertesi gün aracımızı servise götürebilecek bazı ayarlamaların yapılabilmesi için birini ararken ilk sorduğumuz kişi bu işi bizzat yaptı ve ne kadar ısrar etsek de bir ücret almadı. ardından bizi evine davet edip kahve ikram etti ve ayrılırken de o yöreye has kekik hediye etti. beldenin esnafı da gayet sıcaktı. böylece bozburun sıcak insanların güzel beldesi olarak kayıtlara geçti.
16.06.2014    (james howlett)


HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org