Bozburun Yarımadası (2)

Bozburun Yarımadası (2)Günaydın güzel okur! Memleketi çok özledim. Buralar çok sıcak. Tek başına biraz zor. Ama yine de şikayetim yok. Az kaldı kavuşmaya, Göcek’i bitirdim, yarın sırada Fethiye var. Sonra ver elini memleket.

Son iki yılda Kuzey’den Güney’e Ege’de ayak basmadığım kara parçası kalmadı. Fethiye ile de tüm kıyı Ege tamamlanmış olacak. Önümüzdeki yaz elinizde kitabımla dolaşırsınız umuyorum ki bu kıyıları. (Okur sana söylüyorum, Doğan Kitap sen anla.) Geçtiğimiz hafta, yüzölçümü büyük, kendi mütevazi Bozburun Yarımadası’nın ilk bölümünü yazmıştım. Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Bördübet köylerini anlatmıştım. Bugün sırada, yarımadaya ismini veren, bir gelenin bir daha geldiği Bozburun Köyü var.

Bozburun Merkez
Yunan adası Simi’nin karşı komşusu ve yarımadasının en popüler köylerinden biri Bozburun. İsmini merak edip araştırınca, bir yeşil cennet olan yarımadanın ağaç yönünden en fakir burnu çıkıyor karşınıza. Ancak buraya yerleşmiş otellerin yoğun çabaları ile pek çok nokta kendi arazisini zaman içinde yeşillendirmeyi başarmış. Köyün merkezi; pansiyonları, balıkçıları, camisi, köy meydanındaki kahvesi, pişpirik atan yaşlıları ile kesinlikle ziyaret edilmeli. Aynı zamanda ünü dünyaya yayılan ahşap guletlerimizin yapım yeri de işte bu küçük, güzel, sakin Bozburun beldesi.

Adatepe

Bozburun’un en sakin ve en bakir köşelerinden biri. Aslında biz şehirlilerin Bozburun olarak bildiği, arabamızı Cumhuriyet Parkı’na bırakıp küçük iskeleden motorla alınmayı bekleyip sonra da 10 dakikada otellerimize ulaştığımız yer Bozburun değil, Adatepe. Adaboğazı’na bakan, gün batımının güzelliğine inanamadığınız Adatepe’den Sabrina’s House’dan, Bozburun Yat Kulübü’ne (yanlış saymadıysam) yan yana 6 otel bulunuyor.

 

Bahar Akıncı


HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org