Bozburun Yarımadası (1)

Bozburun Yarımadası (1)“Ölmeden önce cennete gidenlerin toplandığı yer” demiş ünlü Atinalı filozof Psyke, Bozburun Yarımadası için.

Hepsi mi keyif erbabı bu Yunanlıların anlamadım. Marmaris Şehir Merkezi’nden Datça tabelasına sapıp hemen ardından Bozburun levhalarını izleyerek; Turunç, Amos Koyu, Kumlubük’ü (bknz geçen yılki yazılar) teğet geçerek ulaşıyorum Bozburun’a. Yarımada’ya adını veren, bir gelenin bir daha geldiği Bozburun; yarının konusu. Bugün yol üzerindeki üç güzel köy bekliyor bizi: Hisarönü ve Orhaniye. Haydi buyurun...

Hisarönü köyü

Marmaris –Datça yolunda ilerlerken Hisarönü tabelasını gördüysen, bil ki artık Bozburun Yarımadası’ndasın yolların fatihi okur. Her zaman esen, nemsiz bir havası, tertemiz suyu var. Sahili Marmaris Bölgesinin rüzgar sörfüne en uygun yeri. Tekneler, en sık Emel Sayın Koyu’na ve Kartal Koyu’na uğruyor, ama kıyıdan denize girmek de ömre bedel. Köyün sırtını verdiği Eren Dağı’nın efsanesi ile hayli ilginç... Efsaneye göre Rodos Kralı Staphyus’un kızları kutsal şarabı korumakla görevlendirilirler. Bir gün uyurken evcil domuzlar fıçıları devirir ve tüm şarabı dökerler. İki kardeş, korku içinde sahile doğru koşarlar amaçları intihar etmektir. Apollon onları kurtarır. Ve Hisarönü Körfezi’ne bakan Eren Dağı’na bırakır. Köy halkı kısa zamanda kız kardeşlerden Molpedia’nın uykusunda hasta insanları iyileştirdiğini ve bu gücü dağın toprağından ve suyundan aldığını fark ederler. Şifa dağıtan bu genç kıza sağlık tanrıçası anlamına gelen Hemithia ismini verirler.
Yapmadan dönmeyin: Rüzgar sörfü, at safari, tekne turu, Yol üzerindeki Mavi Pide’den köz patlıcanlı kuşkaş pidesi, Hisaönü Köftecisi.

Nerede kalınır?

Golden Key Hisarönü: 10 dönümlük yemyeşil bir arazi üzerine kurulmuş Golden Key Hisarönü. Her şey ahşap ve doğal malzemeden. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği ama o kocaman, botanik bahçede çocuk seslerinin de arada kaybolup gittiği, sessiz, sakin, özenli bir otel. Konaklama yarım pansiyon. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri abartılı değil ve çok başarılı. Sahili kilometrelerce yüzme hissi yaratıyor insanda. Personel yılardır değişmemiş. Bir gelen misafir, muhakkak ertesi yaz bir daha geliyor.

Orhaniye köyü ve Kızkumu

Bybassos antik kenti eteklerindeki Orhaniye Köyü, denize dil gibi uzanan kırmızı kumuyla ve koyun ortasında yer alan Şövalye Adası ile ünlü. Yeni kurulan yat limanıyla yatçıların uğramadan geçmek istemedikleri bir koy haline gelmiş. Mitolojik ve tarihi kalıntılar açısından oldukça dikkat çekici olan Orhaniye Köyü’nde en çok merak edilen yer, denizin üzerinde yürüyorsun hissi veren Kızkumu. Efsanesi ise şöyle; geçmiş zamanlarda bu köyde bir kız yaşarmış, karşı kıyıda yaşayan bir delikanlıya aşıkmış. Ailesinin isteği ise bu delikanlıdan yana değil, kendi istedikleri kişiden yanaymış. Düğün gecesi kız delikanlıya kaçmak istemiş. Sahilde kendine yol yapmak için eteğine doldurduğu taşları denize dökmeye başlamış. Fakat eteğindeki taşlar bitince denizin ortasında çaresizce kalmış ve peşinden gelen köy halkı tarafından öldürülmüş. İşin bilimsel açıklaması ise, kumul hareketleri sonucunda karadan başlayıp koyu ikiye bölen yaklaşık 600 metrelik sığlığın varlığı.

Yapmadan dönmeyin

Kızkumu’nda denizin üzerinde yürüyün, tekne turu yapın, Mavi Yengeç Restoran’da balık yiyin ve bu sakin motelin bungalowlarında kalın ya da plajından denize girin.

 

Bahar Akıncı


HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org