Amfora Başarıları!

Amfora Başarıları!

Bu köşede bu yıl 28 Şubat’taki “İki Amforanın Başarısı!” başlıklı yazım şöyleydi:

“Önceki gün gazetelere Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in ‘Ülkemizden kaçırılan eserlerin getirilmesi konusunda yürüttüğümüz kararlı çalışmaların, tarihe duyarlı insanlar üzerinde olumlu etki bıraktığını görmek son derece sevindirici bir gelişme!’ sözleri yansıdı. 

Çelik’in ‘izlediği etkili siyasadan’ da söz etmesine şaşırdım! 1950’li yıllarda Türkiye’de görevli William O’Ryan’ın ABD’ye götürdüğü iki amforayı, oğlu Rick gönüllü olarak Vaşington’daki Büyükelçiliğimize teslim etmişti. 

Türkiye kıyılarındaki müzelerimizde yüzlerce amfora var. Antik dünyada deniz ulaşımında, başta şarap olmak üzere, çeşitli ürünler amforalarda taşınırdı. Bunların saplarında, eğer mühür izleri varsa, geldiği ve bulunduğu yer arasındaki ticareti belgelemeye katkı yaparlar. Yıllarca önce bir balıkçının Bozburun kıyılarında bulduğu bir amforayı Bodrum Müzesi’ne hediye etmiştim. Bu amfora, müzede sergilenenler arasında boyca hepsinden büyüktü. (...)” 

Geçen hafta Çelik iki amfora başarısı daha açıkladı! O’Ryan’ın haberini okuyan Amerikalı dul Bayan Kyoko Schmidt, eşinin Bodrum’da 1965’te satın aldığı iki amforayı Vaşington Büyükelçiliği’ne teslim etmişti. Çelik, amforaların “varlıklarını daha emin ellerde sürdüreceğini” söyledi. 

O yazımız şöyle bitiyordu: 

“Çelik, Kopenhag David Sampling’deki İslami eserlerin, ABD’de Bovling’deki Zeugma mozaiklerinin, İngiltere’deki Eros başının, Berlin’deki ‘İhtiyar Balıkçı’ heykelinin yarısının, Paris’teki 2. Selim Türbesi’nin İznik çinilerinin geri getirilmesi konusunda başlayan görüşmelerde, acaba bir yılda neler yaptı? Bu görüşmeler neden durdu?” 

Aradan iki ay daha geçti, Çelik’ten hâlâ “çıt” yok!

Özgen Acar

Cumhuriyet / 22 Nisan 2014


Rezervasyon
HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org