Hani Bozburun - Datça özeldi?

Hani Bozburun - Datça özeldi?5 Mayıs sabahı Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde yapılacak Çevre Revizyonu sayesinde bu bölgedeki küçük işletmelerin, butik otellerin yerine büyük ölçekli otel ve marina projelerinin önünü açacak plan hükümleri haberiyle uyandık. 

İnsanın düşündükçe içi acıyor. Yerli ve yabancı turistler bu el değmemiş doğayı en yalın haliyle yaşayabilmek için Datça-Bozburun sahillerine gelirken, hükümet diyor ki, madem ilgi var, bari ben buraya büyük oteller yapıyım da, buranın etinden sütünden faydalanalım. Yılda hali hazırda 300.000 turist bölgeye gelmekteymiş. Oraya şöyle koca koca oteller koysalar, kimbilir kaç yüzbin daha eklenir buraya.

Oysa ki çok değil 2013 yılında UNDP GEF fonu desteğilye bu bölgenin ekonomik analizini yaptırmış Çevre ve Şehir Bakanlığı. Pek tabii ki bugün 18 milyon dolar tahmini turizm geliri, bu revizyonla yapılacağın yanında devede kulak. Ama bahsettiğimiz bu analiz bölgenin koruma altındaki kyılarını güçlendirmek için yapılmış. 1990 yılında Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilen Datça-Bozburun bölgesinde yapılan çalışmaların değerine göre yıllık ekonomik değeri 38 milyon $ olarak tespit edilmiş.

Bakın bu çalışmadan bazı çok çarpıcı rakamlar:

- Deniz çayırları yılda 2,5 miyon dolara karşılık gelen karbon tutma ve yılda 1,6 milyon dolar erozyon kontrolü hizmetini karşılamaktayımış.


- Datça Bozburun kıyıları yılda 14,8 milyon dolara karşılık gelen atık su arıtımına katkıda bulunuyormuş.

İnsanın nutku tutuluyor bu cennet koyların daha büyük turizm alanlarına açılacağını duyunca. Neyse ki, hali hazırda bir change.org kampanyası ve TMMOB, büyük tartışma yaratan Datça’daki revizyonla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü’ne itirazda bulundu. Umidi kesmemek ama mümkünse bunun önünü kesmek lazım. 

Ergem Şenyuva

Mayıs 2014


Rezervasyon
HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org